WMF | Fusiontec Mineral – Wok – Ø 320 mm – 5 Litres – Platinum
For all types of stoves
SKU 05.1585.5290

* The picture may slightly differ from the original.
Print* net price | gross price incl. 20% VAT.: £202.37
WMF | Fusiontec Mineral – Wok – Ø 320 mm – 5 Litres – Platinum
Rate now
SKU 05.1585.5290
For all types of stoves
Print* net price | gross price incl. 20% VAT.: £202.37
Accessories (4)
Technical data
Dimensions
| Width | 575 mm |
|---|---|
| Depth | 350 mm |
| Height | 165 mm |
| Inner diameter | 320 mm |
Details
| Color | platinum |
|---|---|
| Capacity | 5 l |
| Lid included | Yes |
| Lid type | Glass lid |
| Product material | Fusiontec, Glass, Stainless Steel |
| Properties | Abrasion resistant, Heat resistant, Scratch resistant |
| Suitable for | Dishwasher, Electric, Gas, Glass-ceramic, Induction, Oven |
| Heat resistance up to | 250 °C |
| With lid Heat resistant up to | 180 °C |
| Surface/finishing | Coated |
| Grip type | Side Handle |
| Handle attachment | Riveted |
| Number of handles | 2 |
Delivery
| Gross Weight | 3,67 kg |
|---|---|
| Net Weight | 3,47 kg |
Your reliable partner
- Price/performance: Grade "very good"
- Customer satisfaction: Grade "very good"
Your Advantages
- Over 35,000 products in stock and ready to ship
- Free delivery across Europe on all orders
- Seen it cheaper elsewhere? Claim our Price Match Promise!
- Trusted quality backed by 20+ years of market-leading experience
Are you missing product information?Please write to us directly Here >
RRP 328,65 €*




