Men’s Cotton Polo Shirt - Sky Blue - Size: XL
with button placket - 65% polyester/ 35% cotton
SKU HPSXLPW-WB

* The picture may slightly differ from the original.
Guaranteed: Order by 12 noon for immediate dispatch!
Print* net price | gross price incl. 0% VAT.: €17.99
Men’s Cotton Polo Shirt - Sky Blue - Size: XL
Rate now
SKU HPSXLPW-WB
with button placket - 65% polyester/ 35% cotton
Print* net price | gross price incl. 0% VAT.: €17.99
Description
Design
- Men polo shirt
- Colour: Waterblue
- soft touch and comfortable to wear
- Material: polyester
- with short sleeve
- Reinforced collar and cuffs
- Ideal for uniform clothing and personalization
- Lightweight and stylish
- Pleasant wearing feeling due to high quality material
- Comfortable
Quality
- Double seams for extra durability
- Highly robust
- Premium standard of workmanship
- Suitable for chemical cleaning
Technical data
Dimensions
| Width | 0 mm |
|---|---|
| Depth | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Confection size | XL |
Details
| Suitable for | Men |
|---|---|
| Color | Waterblue |
| Product material | Cotton, polyester |
| Material weight | 210 g/m² |
Delivery
| Shipping Method | Parcel |
|---|---|
| Gross Weight | 0,40 kg |
| Net Weight | 0,36 kg |
Safety and disposal instructions
Safety and disposal instructions
Safety and disposal instructions
Your reliable partner
- Price/performance: Grade "very good"
- Customer satisfaction: Grade "very good"
Your Advantages
- Over 35,000 products in stock and ready to ship
- Free delivery across Europe on all orders
- Seen it cheaper elsewhere? Claim our Price Match Promise!
- Trusted quality backed by 20+ years of market-leading experience
Are you missing product information?Please write to us directly Here >
RRP 25,49 €*









