Ladies’ Chef Trousers - Black - Size: M
with 3 pockets - 65% polyester/ 35% cotton
SKU DKHBMPW-S

* The picture may slightly differ from the original.
Guaranteed: Order by 12 noon for immediate dispatch!
Print* net price | gross price incl. 0% VAT.: €29.99
Ladies’ Chef Trousers - Black - Size: M
SKU DKHBMPW-S
with 3 pockets - 65% polyester/ 35% cotton
Print* net price | gross price incl. 0% VAT.: €29.99
Description
Design
- Ladies' cooking pants
- Colour: Black
- with 3 pockets - side pockets & one back patch pocket
- semi-elastic back provides a good fit and freedom of movement
- Practical & secure closure
- Straight leg
- Comfortable
- The surface is easy to clean
Quality
- Material: 65% polyester, 35% cotton 190g
- Premium standard of workmanship
Dimensions
- Size: M
Guidelines
- Manufactured in accordance with relevant hygiene and safety standards
- CE marking as proof of conformity with EU regulatory standards
- Material complies with European food standards
Technical data
Dimensions
| Width | 0 mm |
|---|---|
| Depth | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Confection size | M |
Details
| Suitable for | Women |
|---|---|
| Color | Black |
| Product material | Cotton, polyester |
| Material weight | 190 g/m² |
Delivery
| Shipping Method | Parcel |
|---|---|
| Gross Weight | 0,39 kg |
| Net Weight | 0,35 kg |
Safety and disposal instructions
Safety and disposal instructions
Safety and disposal instructions
Your reliable partner
- Price/performance: Grade "very good"
- Customer satisfaction: Grade "very good"
Your Advantages
- Over 35,000 products in stock and ready to ship
- Free delivery across Europe on all orders
- Seen it cheaper elsewhere? Claim our Price Match Promise!
- Trusted quality backed by 20+ years of market-leading experience
Are you missing product information?Please write to us directly Here >
RRP 48,99 €*







