Commercial Meat Slicer – 250 kg/h – 3 mm Slice Thickness – Stainless Steel
550 watts
SKU FS250H

* The picture may slightly differ from the original.
Print* net price | gross price incl. 19% VAT.: €868.38
Commercial Meat Slicer – 250 kg/h – 3 mm Slice Thickness – Stainless Steel
Rate now
SKU FS250H
550 watts
Print* net price | gross price incl. 19% VAT.: €868.38
Accessories (3)
Description
Product advantages
- Hygienic design - The ergonomic design and smooth stainless steel surfaces make the appliance particularly easy and hygienic to clean
- Developed for professional meat cutting with precise and clean cutting results
- Equipped with a powerful gearbox for constant performance even during intensive use
Design
- Meat slicer
- Ensures consistent results
- Superior performance with low power consumption (good for the environment)
- Ideal for professional use in meat processing
- With emergency stop switch
- On/Off switch
- Anti-slip rubber feet
Quality
- Made of high-quality Stainless Steel AISI 304
Scope of delivery
- 1x tailor attachment
Guidelines
- Manufactured in accordance with relevant hygiene and safety standards
- CE marking as proof of conformity with EU regulatory standards
- Material complies with European food standards
Technical data
Dimensions
| Width | 342 mm |
|---|---|
| Depth | 547 mm |
| Height | 481 mm |
Details
| Device type | Electric meat slicer |
|---|---|
| Cut thickness | 3 mm |
Connected load
| Operating mode | Electric |
|---|---|
| Power | 550 Watt |
| Voltage | 220 - 240 Volt |
| Phase(s) | 1N/PE |
| Frequency | 50 Hz |
Delivery
| Shipping method | Haulage |
|---|---|
| Delivered as | Mounted |
| Gross weight | 42 kg |
| Net weight | 40 kg |
Your reliable partner
- Price/performance: Grade "very good"
- Customer satisfaction: Grade "very good"
Your Advantages
- Over 35,000 products in stock and ready to ship
- Free delivery across Europe on all orders
- Seen it cheaper elsewhere? Claim our Price Match Promise!
- Trusted quality backed by 20+ years of market-leading experience
Are you missing product information?Please write to us directly Here >
RRP 1.429,99 €*














