Commercial Island Chiller - 1250x1058x1441mm - 230 Litres – tiltable display surface
Temperature: -1 to +5 °C
SKU KTD230

* The picture may slightly differ from the original.
Print* net price | gross price incl. 19% VAT.: €2,923.81
Commercial Island Chiller - 1250x1058x1441mm - 230 Litres – tiltable display surface
Rate now
SKU KTD230
Temperature: -1 to +5 °C
Print* net price | gross price incl. 19% VAT.: €2,923.81
Accessories (3)
Description
Product advantages
- High mobility & flexibility - Smooth-running castors enable effortless movement for flexible work processes or floor cleaning, while integrated parking brakes ensure maximum stability at the place of use.
- Tiltable display area for optimum product presentation from every angle
- Energy-efficient operation thanks to modern refrigeration technology
Design
- Quality product made in Europe
- High-quality 40 kg/m³ Polyurethane insulation
- Tempered safety glass
- Electronic temperature control
- Electromechanical fans
- Powerful compressor
- Superior stability
- Quiet operation
- Large storage capacity
Quality
- External glass walls for optimum product presentation
- Tubular bumpers made from Stainless Steel AISI 304 (front and rear as standard)
Technical data
Dimensions
| Width | 1.250 mm |
|---|---|
| Depth | 1.200 mm |
| Height | 970 mm |
Details
| Colour | Black |
|---|---|
| Capacity | 230 l |
| Door type | Sliding door |
| Interior lighting | LED |
| Material thickness | 20 mm |
| Energy consumption | 7,70 kwh/24h |
Cooling
| Temperature | -1 °C to 5 °C |
|---|---|
| Cooling factor | Ventilation |
| Defrosting | Automatic |
| Refrigerant | R290 |
| Climate class | 3 |
| Energy efficiency class | D |
Connected load
| Connection | Electric |
|---|---|
| Power | 1 kW |
| Voltage | 220V |
| Phase(s) | 1N/PE |
| Frequency | 50 Hz |
Delivery
| Shipping method | Haulage |
|---|---|
| Delivered as | Mounted |
| Gross weight | 169 kg |
| Weight | 130 kg |
Your reliable partner
- Price/performance: Grade "very good"
- Customer satisfaction: Grade "very good"
Your Advantages
- Over 35,000 products in stock and ready to ship
- Free delivery across Europe on all orders
- Seen it cheaper elsewhere? Claim our Price Match Promise!
- Trusted quality backed by 20+ years of market-leading experience
Are you missing product information?Please write to us directly Here >
RRP 4.699,99 €*













