Commercial Island Chiller - 1250x1058x1441mm - 230 Litres - 2 Shelves - Black
Temperature: -1 to +7 °C
SKU KTHDC121

* The picture may slightly differ from the original.
Print* net price | gross price incl. 19% VAT.: €3,398.62
Commercial Island Chiller - 1250x1058x1441mm - 230 Litres - 2 Shelves - Black
Rate now
SKU KTHDC121
Temperature: -1 to +7 °C
Print* net price | gross price incl. 19% VAT.: €3,398.62
Accessories (3)
Description
Product advantages
- High mobility & flexibility - Smooth-running castors enable effortless movement for flexible work processes or floor cleaning, while integrated parking brakes ensure maximum stability at the place of use.
- Tiltable display area for optimum product presentation from every angle
- Energy-efficient operation thanks to modern refrigeration technology
Design
- Quality product made in Europe
- High-quality 40 kg/ m³ Polyurethane insulation
- This device is opened at the top
- Tempered safety glass
- Powerful compressor
- Suitable for DIN A
- With 4 casters
- Highly robust and durable
- Superior stability
- Exceptionally quiet operation
- Automatic condensation evaporation
Quality
- Stainless steel all-round impact protection
- Made of high-quality Stainless Steel
- Evaporation tray made of Aluminum
- Interior with an enamelled surface
Technical data
Dimensions
| Width | 1.250 mm |
|---|---|
| Depth | 1.058 mm |
| Height | 1.441 mm |
Details
| Capacity | 405 l |
|---|---|
| Colour | Black |
| Showcase space | 40 kg/ m³ |
| Number of trays | 2 |
Cooling
| Temperature | -1 °C ~ 7 °C |
|---|---|
| Cooling factor | Ventilation |
| Defrosting | Automatic |
| Refrigerant | R290 / 0,15 kg |
| Energy efficiency class | E |
| Climate class | 3 |
Connected load
| Connection | Electric |
|---|---|
| Power | 1,40 kW |
| Voltage | 230V |
| Phase(s) | 1N/PE |
| Frequency | 50 Hz |
Delivery
| Shipping method | Haulage |
|---|---|
| Delivered as | Mounted |
| Gross weight | 257 kg |
| Net weight | 218 kg |
Safety and disposal instructions
Safety and disposal instructions
Safety and disposal instructions
Your reliable partner
- Price/performance: Grade "very good"
- Customer satisfaction: Grade "very good"
Your Advantages
- Over 35,000 products in stock and ready to ship
- Free delivery across Europe on all orders
- Seen it cheaper elsewhere? Claim our Price Match Promise!
- Trusted quality backed by 20+ years of market-leading experience
Are you missing product information?Please write to us directly Here >
RRP 5.199,99 €*
















