(5 pcs) Waist Apron with Pocket - Black - Length: 76cm
One Size - 65% Polyester/ 35% Cotton
SKU TSTPW-S#SET

* The picture may slightly differ from the original.
Print* net price | gross price incl. 19% VAT.: €66.63
(5 pcs) Waist Apron with Pocket - Black - Length: 76cm
Rate now
SKU TSTPW-S#SET
One Size - 65% Polyester/ 35% Cotton
Print* net price | gross price incl. 19% VAT.: €66.63
Description
Design
- Waist apron
- Length: 760 mm
- 5 Set
- A bag for safe storage
- Colour: Black
- Tangle-free straps for secure closure
- Aprons in one size
- Tough durable twill fabric with excellent dye retention
- Can be ironed
- The surface is easy to clean
- Comfortable
- elegant & modern
Quality
- Material: 65% polyester, 35% cotton 190g
- Colour-fast
- High quality surface that repels oil, water and dirt
- Highly robust
- Resistant
- Wear-resistant
Dimensions
- Length: 760 mm
Guidelines
- Manufactured in accordance with relevant hygiene and safety standards
- Material complies with European food standards
Technical data
Dimensions
| Width | 0 mm |
|---|---|
| Depth | 0 mm |
| Height | 760 mm |
| Confection size | One size |
Details
| Color | Black |
|---|---|
| Product material | Cotton, polyester |
| Material weight | 190 g/m² |
| Can be ironed | Ja |
| Set quantity | 5 Stk. |
Delivery
| Shipping Method | Parcel |
|---|---|
| Gross Weight | 0,75 kg |
| Net Weight | 0,68 kg |
Safety and disposal instructions
Safety and disposal instructions
Safety and disposal instructions
Your reliable partner
- Price/performance: Grade "very good"
- Customer satisfaction: Grade "very good"
Your Advantages
- Over 35,000 products in stock and ready to ship
- Free delivery across Europe on all orders
- Seen it cheaper elsewhere? Claim our Price Match Promise!
- Trusted quality backed by 20+ years of market-leading experience
Are you missing product information?Please write to us directly Here >
RRP 101,99 €*







